Haber

Seçimde çok sayıda usulsüzlük tespit edildi

Türkiye’de milyonlarca seçmen, cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gitti. Oy verme süreci devam ederken yurdun dört bir yanından saldırı, usulsüzlük ve engelleme girişimleri haberleri geldi.

Evrensel meseleyle ilgili usulsüzlükleri şöyle derledi.

ANTEP’TE SEÇMEN BİLGİLERİ HARİÇ OY MEMURU BASILDI

Yeşil Sol Parti seçmeninin yaşadığı Antep’in Vatan Mahallesi’nde oy kullanmak için sandık başına giden vatandaşlar, Vatan Partisi’nin TC kimlik numaralarını kullanarak kendilerini köylere sandık görevlisi olarak kaydettirdiğini öğrendi. Sandık görevlisi olduğu anlaşılanların, kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanmasına izin verilmedi. Bunun üzerine Yeşil Sol Parti’nin avukatları adliyeye giderek itiraz etti.

AK PARTİ HEDEFLERİ SAVAŞ TİPİ ÜYE

İstanbul’un Fatih ilçesinde AK Partili gözlemciler, birlikte kabineye girdikten sonra rapor hazırlayan Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesini kurşunladı.

İlerihaber’in haberine göre Neslişah İmam Hatip Ortaokulu’ndaki AK Parti yetkilileri, seçmenlerle birlikte sandık başına geçmek istedi. Salondaki diğer yetkililer buna itiraz etti. İddiaya ilişkin tutanak tutan TİP üyesi, AK Parti gözlemcileri tarafından önce tehdit edildi, ardından darp edildi.

YSK, MİHRÜN ERDOĞAN’IN ÜZERİNDEKİ PUSULALARIN GEÇERLİ OLDUĞUNU BEYAN ETTİ

Türkiye Personel Partisi (TİP), sandık kurulunun bazı oy pusulalarına bastığı damganın adaylara yansımasıyla ilgili olarak YSK’ya başvurdu.

TİP’in başvurusu üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu kısma mühür basılan söz konusu oy pusulalarının geçerli olacağını açıkladı.

AK PARTİ PARTİLERİNİN ANTEP’TE BADKARLARLA HAREKET ETMESİNE İTİRAZ EDİLDİ

Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Ertuğrulgazi Mahallesi’nde bulunan Abdulkadir Özgül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde AKP’li yetkililerin üzerinde parti logosu bulunan rozetlerle dolaşmasına avukatlar itiraz etti.

İlçe Seçim Kurulu avukatlara “Sınıfa girmedikleri sürece sorun yok” dedi. Yaka kartlarının toplanmaması üzerine itirazlarını sürdüren avukatlardan Tarık Alpdoğan, “Kanun maddesini gösterdik. Seçim günü AKP logolu rozetlerle dolaşmak yasa dışıdır. Tutanak tutup suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

KONYA’DA TKP TANIKLARINA SALDIRI GİRİŞİMİ

Konya’nın Meram ilçesindeki Konya Lisesi’nde MHP Konya 1. sıra milletvekili adayı Mustafa Kalaycı, oy kullanmaya geldiğinde MHP ve Ülkü Ocakları rozeti taşıyanlara uyarıda bulundu.

SOL’un haberine göre, vatandaşlardan gelen rozet uyarısı üzerine rozetli kişilerden birkaçı vatandaşlara hakaretler yağdırdı. TKP gözlemcileri, duruma müdahil olarak herhangi bir siyasi oluşumun sembolünü takmanın yasak olduğunu vurguladı. Hukuk büroları ve MHP’li olduğunu iddia eden kişiler tanıkların üzerine yürüdü ve onları tehdit etti. Çevredeki polis müdahale etmedi. Etkinlik vatandaşların teşrifiyle sona erdi. TKP’li avukatlar olayın hemen ardından tutanak tutarak MHP ve Dava Ocakları üyeleri ile okulda görevli kolluk görevlileri hakkında şikayetçi oldu.

ÜSKÜDAR’DA MÜHÜRLÜK KUTU

Evrensel’in aldığı bilgiye göre Üsküdar Selimiye İlköğretim Okulu’ndaki 1201 numaralı sandığın mührünün açık olduğu anlaşıldı. Saat 12.00’de yapılan itirazların ardından sandık mühürlendi. Avukatların itirazı üzerine tutanak tutuldu.

İSTEKLİLER KURULU BAŞKANI’NIN İSTANBUL’DA HUSUSSUZLUKTAN TUTUKLANMASI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’da bir sandık başkanının seçmene verdiği sandıkla oy kullanmaya çalıştığı için gözaltına alındığını söyledi. Kaftancıoğlu, konuşmaya konu olan kişinin sandık kurulu başkanlığının iptal edildiğini bildirdi.

İSTANBUL’DA TEKRARLA OY VERME GİRİŞİMİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul’da bir kişinin defalarca oy kullanmak için girişimde bulunduğunu ve yakalandığını bildirdi. Kaftancıoğlu, “Tutuklanan sandık görevlisi ‘Sana yazdım’ demekle tehdit etmese iyi olur.

HATAY’DA SİVİL POLİS TEKRAR OY KULLANMA GİRİŞİMİ YAKALANDI

Türkiye Emek Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hatay’da görev kağıdıyla ikinci kez oy kullanmaya çalışan sivil polisin bu girişimini engelledik. Gözlemciler harika çalışıyor…”.

DİYARBAKIR’DA GÖREVDE TUTULAN KADIN BİLGİSİ OLMADAN OY OY VEREMEZ

Diyarbakır’da bilgisi dışında sandık görevlisi yapılan 40’a yakın seçmenin oy kullanmasına izin verilmediği bildirildi. Bunlardan biri de okuma yazma bilmeyen ve sandık kurulunda görev almak için başvuruda bulunmayan, kendisine görev kağıdı gelmediği halde görevde olduğu gerekçesiyle oy kullanmasına izin verilmeyen 58 yaşındaki Nefiat Aydemir.

MA’nın haberine göre, Bağlar ilçesi Mevlana Halid Mahallesi’ndeki Fevzi Çakmak Ortaokulunda 2153 numaralı sandıkta kayıtlı olan Aydemir’e oy kullanma izni verilmedi. Sandık görevlisi olduğu gerekçesiyle oy kullanmasına izin verilmeyen Aydemir’in kızı Büşranur Aydemir, oyunu kullandığını ve annesinin oy kullanmasına izin verilmediğini söyledi. Şikayetçi olacağını belirten Aydemir, jenerik takviyesi istedi.

BURSA’DA AKP’LİLER OKULLARDA MASA KURARAK, AKP BROŞÜRÜYLE İZLEYEREK OYLARI YÖNLENDİRDİ

Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki İnönü Ortaokulu’nda masa kuran AK Partililer, ellerinde rozetlerle dolaşarak seçmene yön verdi. AKP’lilere tepki gösteren Yeşil Sol Parti Bursa milletvekili adayı Cahit Kırkazak, “Seçim yasasına aykırıdır” diyerek olaylara tepki gösterdi.

Kırkazak, “Burada masalar kurup kendi rozetleriyle okulda dolaşarak insanları yönlendiriyorlar” diyen Kırkazak, “Sandığa gidip başkanlara müdahale ediyorlar. Alışılmadık bir şekilde bu kişiler yol gösteriyor, yol gösteriyorlar. iradelerine ipotek koyacak şekilde Yüksek Seçim Kurulu’na ve Seçim Kanunu’na baskı yapıyor.”

ADANA’DAKİ OKULLARA AK PARTİ AMBLEMİ DAĞITILMASI İSTEDİ

AK Parti’nin Adana’da bir okulda parti amblemi dağıtma girişimi, diğer parti yetkililerinin itirazı üzerine engellendi.

MA’nın haberine göre AK Parti İl Başkanlığı, Yüreğir ilçesindeki Karacaoğlan Ortaokulu’nda sandık kurulu üyelerine parti amblemi tayınlarını vermek istedi. Diğer parti yetkilileri ve gözlemciler duruma karşı çıktı. İtirazlar üzerine parti amblemli paketlerin dağıtımı engellendi.

AK PARTİ ADAYLARININ YAKINLARI MARDİN’DE SAVAŞIYOR

Mardin’de toplu oylamayı kayıt altına almak isteyen Yeşil Sol Parti gözlemcilerini AK Parti milletvekili adayı Faruk Kılıç’ın yakınlarının dövdüğü bildirildi.

MA’nın haberine göre, AK Parti adayı Faruk Kılıç’ın yakınları, Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Eşme Mahallesi’nde toplu halde oy kullanmak istedi. Duruma karşı çıkan Yeşil Sol Parti gözlemcileri, yaşananları telefon kamerasıyla kaydetmek istedi. Bu sırada Kılıç’ın yakınları görgü tanıklarını dövdü. Havas Güngör ve Kemal Erbey adlı gözlemciler yaralandı. İki vatandaş Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Olayla ilgili tutanak tutulurken, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Kürt siyasetçi Ahmet Türk de yaralıları ziyaret etti.

Öte yandan Artuklu ilçesinde blok oylama nedeniyle gerginlik yaşandı. Bir mahallede seçmenler arasında arbede çıktı. Polis ve çevredeki avukatlar olaya müdahale ederken, arbedede bir kişi hafif yaralandı.

DENİZLİ’DE PROPAGANDA YASAĞI İHLALİ

Denizli’de AKP, MHP, Yine Refah ve CHP pankartlarını kaldırmayarak seçim günü propaganda yasağını ihlal etti.

HARRAN’DA DARP VE TOPLU OYLAMA GÖRÜNTÜLERİ

Sosyal medyada yayılan bir görüntüde toplu oylama yapıldığı görüldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, konuşmanın görüntüsünü paylaşarak, “Sosyal medyaya yansıyan bu görüntüler Şanlıurfa’nın Harran ilçesine bağlı Minare köyünde çekildi. Önce sandık kurulu üyelerimiz darp edildi, ardından Bu görüntüler ortaya çıktı.Yetkili avukat arkadaşlarımız ilgili köye yönlendirilerek İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunuldu.
Bu arada Şanlıurfa Valisi ve Emniyet Müdürü’ne de ulaşılamıyor. Sayın Bakanımız toplantıda” dedi.

DİYADİN’DE BEKÇİ OKULA UZUN NAMLULU SİLAHLA GİRİYOR

MA’nın haberine göre, Ağrı Diyadin’in Murat İlçesi’ndeki 14 Nisan İlköğretim Okulu’na uzun namlulu tabancasıyla giren köy korucusu, itirazlar sonucu okuldan ihraç edildi.

Oy kullanma işleminin yapıldığı sınıf ve okul koridorlarında silahıyla dolaşan ve ardından öğretmenler odasında çay içen bekçiye Yeşil Sol Parti yetkilileri tepki gösterdi. İtiraz üzerine korucu, çağrılan polis tarafından dışarı çıkarıldı.

AK PARTİ LATİF ÖZEL VE ​​SİLAHLI KORUYUCULARDAN NUSAYBİN’DEKİ BOT GÖREVLİLERİNE MÜDAHALE

MA’nın haberine göre, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Süleyman Fragilalmaz Lisesi’nde AK Parti İlçe Başkanı Latif Özel ve beraberindeki silahlı korucular, sandık başkanı ve sandık görevlilerine baskı yapmak istedi.

3 kez 1210 numaralı sandığa giden AK Parti Özel ve korucular, görevlileri baskı altına almaya çalıştı. Bunun üzerine avukatlar okula giderek yaşananlarla ilgili tutanak tuttu.

Raporda, AK Parti İlçe Başkanı ve korumaları tarafından 1210 numaralı sandıkta silahlı kişilerin bulunduğu belirlendi. Bu raporun, sandık başkanı ve gözlemcilerin AKP İlçe Başkanı ve korumaları tarafından vatandaşlara asılsız müdahale suçlamasıyla rahatsız edildiğinin öğrenilmesi üzerine hazırlandığı belirtildi.

Tutanağı sandık başkanı, resmi sandık görevlisi, CHP sandık görevlisi, Yeşil Sol Parti gözlemcisi, ÂLÂ Parti sandık görevlisi ve Vatan Partisi gözlemcisi imzaladı. AK Parti lideri de görevlilerle ilgili tutanak tutarken, tutanağı sadece AK Parti sandık görevlisi imzaladı.

YEŞİL SOL PARTİ YETKİLİLERİ SENOBA’DA KORUYUCULAR TARAFINDAN KIRMIZI OLDU

MA’nın haberine göre, eski baş korucu Şehmus Babat’ın oğlu Metin Babat, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesindeki Feyzi Türkeri İlköğretim Okulu’nda açık oy kullandı. Buna karşı uyarıda bulunan Yeşil Sol Parti yetkilileri darp edildi.

Metin Babat ve Ömer Babat’ın iki polis memurunu darp, tehdit ve hakaret ettikleri bildirildi. Dayak olayının ardından okula çok sayıda asker sevk edilirken, olay yerine giden HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileri de Babat’ın tehdit ve hakaretlerine maruz kaldı.

MHP İLÇE LİDERİ GÜLNAR OYUNDA TEKRARLADI

MHP İlçe Lideri Celal Kadim, Mersin’in Gülnar ilçesinde oy kullanırken yakalandı. Eski hakkında bir kayıt tutuldu. CHP ve UYGUN Partisi ilçe başkanları konuyu savcılığa taşıdı.

BirGün’ün haberine göre, Gülnar’da 1010 numaralı sandıkta oy kullanmaya gelen MHP Gülnar İlçe Başkanı Celal Kadim’in sandıkta kayıtlı olmadığı ve 2019 yılı geçerli seçmen pusulasıyla oy kullanmaya çalıştığı belirlendi. seçimler. Sandık kurulunun itirazlarına rağmen Kadim, oy pusulasını ve zarfı alarak tercih mührünü kullanarak zarfı sandığa attı. Bununla ilgili tutanak tutuldu. Raporda Kadim’in de 1012 numaralı sandıkta oy kullandığı belirtildi.

CHP ve GÜZEL Parti Gülnar ilçe başkanlıkları durumu hem İlçe Seçim Kurulu’na hem de savcılığa bildirdi.

AKÇAKALE’DE ÇİZME SABİTLERİ ÜZERİNE KAYNAK SU DÖKTÜ VE SAVAŞTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Urfa’nın Akçakale ilçesine bağlı Kardeşler mezrasında blok oy kullanımına karşı çıkan sandık görevlisi Fettullah Işıkakdoğan’ın üzerine kaynar su dökülerek dövüldüğünü belirtti.

Mezopotamya Ajansı, mezrada 40-50 kişilik bir grubun blok oy kullanmak istediğini ve buna karşı çıkan CHP sandık meclisi üyesinin hem fiziki hem de sözlü kitlenin akınına uğradığını bildirdi. CHP İl Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Ronahi Paydaş olay yerine giderek kendilerine de saldırıldığını söyledi. Baskında olay yerinde sadece bir askerin bulunduğunu ve bir kişinin asker üniforması giydiğini ancak askere benzemediğini belirten Paydaş, “Sandık memuru arkadaşımız Akçakale Devlet Hastanesine kaldırıldı. Dövüldüğüne dair tutanak tuttuk. Konuyla ilgili İlçe Seçim Kurulu’na suç duyurusunda bulunacağız” dedi. Paydaş, gelen kümenin oylama bloğundan engellenemeyeceğini söyledi.

KAHTA’DA BLOK OYLAMA VE SALDIRI

MA’nın haberine göre Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Kördigen köyünde muhtar, yakınlarıyla birlikte oy kullanmak istedi. Engellemeye çalışan Yeşil Sol Parti’li gözlemciler, muhtar ve yakınlarının linç girişimlerine maruz kaldı. Tartışmanın ardından olay yerine gelen jandarma ekipleri, Yeşil Sol Parti gözlemcileri ile köy muhtarını gözaltına almaya çalıştı. Avukatların itirazı ve tuttukları tutanakların ardından tutuklama yapılmadı.

ŞİNCİK’TE BLOK OYLAMAYLA İLGİLİ HATA DUYURUSU

MA’nın haberine göre Adıyaman’ın Sincik ilçesine bağlı Uğurlu köyünde, köyde olmayan vatandaşların yerine AK Parti blok oyunu kullanıldığının belirlenmesinin ardından Yeşil Sol Parti tarafından kabahat açıklaması yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort