Haber

“100. Yıl Cumhuriyet Koşusu” gerçekleştirildi

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle düzenlenen “100. Yıl Cumhuriyet Koşusu”nda 700 kişi dereceye girmek için yarıştı.

Fatih Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun düzenlediği 10 kilometre yarışına çok sayıda sporcunun yanı sıra bu coşkuya ortak olmak isteyen vatandaşlar da katıldı.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun 2023 faaliyet takviminde de yer alan ve tarihi yarımadada gerçekleştirilen yarışın katılımcıları, Sultanahmet Meydanı’ndaki startın ardından Kennedy Caddesi üzerinden Galata Köprüsü’nü geçti. 5 kilometre sonra geri dönen yarışmacılar, startın verildiği meydanda bitiş noktasına ulaştı.

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın başlattığı yarışı erkeklerde İbrahim Karatek, kadınlarda ise Dilek Öztürk tamamladı.

Organizasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, şunları söyledi:

“Bugün ülkemiz için çok anlamlı bir gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetimiz, Allah’a şükür 100. yılına ulaştı. Daha nice yüzyıllarca büyüyerek devam edeceğine inanıyoruz. Selamlıyoruz.” Cumhuriyetimizi bize emanet eden atalarımızı, şehitlerimizi ve ömürlerini tamamlayan gazilerimizi şükranla anıyorum. Kurtuluş mücadelesinin tüm şehirlerinde Cumhuriyet yarışları düzenlenmektedir. Bugün tarihi bir mekanda düzenlenmektedir. Kurtuluş Savaşı’nın çok değerli ve meşhur meydanlarından. Dolayısıyla hem atalarımızı anmak hem de bu bilinci yenilemek için çok anlamlı bir yerde bir aradayız. Tüm katılımcıları tebrik ediyorum.”

Yarışmada dereceye girenlere kupa ve madalyaların yanı sıra çeşitli para ödülleri de verildi.

pursaklar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu